درباره ما

تا آخرین سال قرن بیستم، به‌رغم این که بیش از چهار دهه از ساخت نخستین فیلم‌های پویانمایی ایران و بیش از سه دهه از نخستین پویانمایی‌های کانون می‌گذشت، با این حال نمایش آثار پویانمایی در ایران به برنامه‌های جنبی (عموماً به همراه فیلم‌های مستند و داستانی) جشنواره‌های داخلی محدود بود. این بی‌مهری و بی‌توجهی به هنر پویانمایی این مرز و بوم در شرایطی صورت می‌گرفت که آثار درخشانی در این عرصه تولید شده و عموم این آثار درخشان در عرصه‌های جهانی موفقیت‌های گوناگونی کسب کرده بودند. افتتاح نخستین جشنوارة بین‌المللی پویانمایی تهران در اسفند ماه ۱۳۷۷ آغاز فصل نوینی در نمایش و ارائه آثار پویانمایی جهان و به خصوص ایران بود.

از سال 1377 هر دو سال يك بار در اسفند ماه، دومین جشنواره‌ در سال 1379 (2001 میلادی) ، سومین جشنواره در سال 1381 (2003 میلادی)، چهارمین جشنواره در سال 1383 (2005 میلادی)، پنجمین جشنواره در سال 1385(2007 میلادی)، ششمین جشنواره در سال 1387 (2009 میلادی)، هفتمین جشنواره در سال  1389 (2011 میلادی)، هشتمین جشنواره در سال 1391 (2013 میلادی)، نهمین جشنواره در سال 1393 (2015 میلادی)، دهمین جشنواره در سال 1395 (2017 میلادی) و یازدهمین جشنواره در سال 1397(2019 میلادی) ، جشنواره‌ی بين‌المللي پويانمايي توسط كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار شده است. 

تاکنون 11 دوره از این جشنواره‌ی بین‌المللی برگزار شده است و به جرات می‌توان گفت این جشنواره نه تنها در میان جشنواره‌های پویانمایی جهانی جایگاه خود را پیدا کرده است، بلکه توانسته به بخشی از اهدافش که ایجاد زمینه‌ای موثر و بستری شایسته برای هنر پویانمایی است، دست پیدا کند.

جشنواره‌ی بین‌المللی پویانمایی تهران در دو بخش مسابقه‌ی ایران و مسابقه‌ی بین‌الملل و بخش های جنبی با عنوان چشم‌انداز و نمایش ویژه برگزار می‌شود. در کنار جشنواره، نشست‌های تخصصی، نمایشگاه­ها و کارگاه ­های آموزشی، بازار بزرگ ملی پویانمایی، قراردادهای خرد و کلان در میتینگ‌ها، گفتگوی ویژه و تخصصی و رایزنی‌های­ کارآمد حرفه­ ای در پیچینگ‌ها با افراد خبره‌ی بین‌المللی برگزار می‌شود که این امر باعث برجستگی جشنواره در سطح جهان شده است. حضور حداقل 80 کشور مهم جهان که در هنر انیمیشن تخصص و فعالیت دارند، یکی دیگر از موفقیت‌ های جشنواره‌ی بزرگ پویانمایی تهران است. اطمینان هنرمندان به این جشنواره حاصل شده و حضور هنرمندان بزرگ بین ‌المللی برای داوری آثار و برگزاری کارگاه‌ ها و نشست­ ها را فراهم نموده ­است.

 

از هنرمندان بزرگی که در طول دوره های مختلف جشنواره در آن حضور داشته اند، می توان به افراد زیر اشاره کرد: فیردوزه بولبولیا، اندژه رومن یاشویچ، ‌پریت پارن‌، دراگان میلینکویچ‌فیمون، ایزابل هرگورا، خوان پابلو زاراملا، جیانالبرتو بنداتسی، مکس هاتلر، ولودیمیر دیاگیلف، مایا یوشنو، ماریا کارمن سانتوس، میکاییل آلدوشین،  پیر هبرت، رایموند کرومه، مایکل دودوک دوویت،  فرنس میکولاش، سیلوی برینگز، ولکر پتزولد و الکساندر پتروف.

آثار ارسالی به دبیرخانه ی جشنواره در بخش های زیر داوری می شوند: 1- فیلم کوتاه 2- کودک و نوجوان 3- تلویزیونی 4-تبلیغاتی 5- تجربی 6- دینی و ارزش های انقلاب اسلامی 7- دانشجویی 8- فیلم بلند.

آثار برجسته‌ی پویانمایی بین‌الملل و ایران در دو بخش غیررقابتی چشم‌انداز و نمایش ویژه، به امید معرفی و ارائه‌ی آثار برتر این صنعت به مخاطبان و تماشاگران ایرانی به نمایش در می‌آید و جشنواره را به دانشگاهی کوچک برای علاقمندان این هنر - صنعت تبدیل می کند.

دوازدهمین دوره‌ی این جشنواره، سال1401 در تهران از 8 تا 12 خرداد ماه، برگزار می‌شود و امید است که همچنان بتواند در پیشرفت و گسترش این هنر در کشور و ارائه ی آثار ارزشمند ایرانی در سطح جهانی و معرفی آثار برجسته ی خارجی برای هنرمندان و هنرجویان داخلی سهمی داشته باشد.