EN

جایگاه رفیع جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در جهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مهدی علی‌اکبرزاده در دیداری که بعدازظهر روز سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ در کانون انجام شد در جریان روند کار هیات انتخاب دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران قرار گرفت.

در ابتدای این دیدار معاون تولید کانون ضمن خیرمقدم به مهدی علی‌اکبرزاده بیان کرد: آقای علی‌اکبرزاده مدیرعاملی کانونی هستند و از مدیران استان‌هایمان بودند و امروز به‌عنوان مدیرعامل در خدمتشان هستیم که خودشان هنرمندند و خوشبختانه کاملا با دغدغه انیمیشن و وضعیت هنرمندان ایران آشنا هستند و این فرصت خوبی برای کانون است.

بعد از صحبت‌های کریمی‌صارمی، مدیرعامل کانون با قدردانی از اعضای هیات انتخاب جشنواره بین‌المللی پویانمایی گفت: دیدن هزار و اندی فیلم در این چند روز کار بسیار سختی است، اما چون عشق و مسوولیت‌پذیری در وجود هیأت انتخاب نهادینه شده، این کار را با دل و جان انجام می‌دهند. معاون تولید کانون مرا در جریان سوابق کاری شما و روند و ویژگی داوری آثار قرار دادند و من مشتاق شدم که شما عزیزان را از نزدیک ببینم و حضوراً خدمت شما خسته نباشید بگویم.

وی ادامه داد: قضاوت، کار سختی دارد و خیلی اوقات انسان برای انتخاب کردن بر سر دوراهی قرار می‌گیرد چون با یک انتخاب ممکن است کوچکترین امتیازی جابجا می‌شود.

علی‌اکبرزاده با اشاره به اهمیت جشنواره پویانمایی تهران اظهار کرد: جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران قدمتی طولانی دارد و دوازدهمین دوره آن در حال انجام است. بیش از هزار اثر از کل دنیا به این جشنواره رسیده است؛ این یعنی جایگاه نسبتاً رفیع در دنیا پیدا کرده است.

مدیرعامل کانون درباره کیفیت آثار حاضر در این رویداد بیان کرد: یک سری از کارها را که دیدم به نظرم آمد تکنیک‌ها خیلی تغییر کرده است و بعضی از آثار کاملا انتزاعی و مفاهیم بسیار سنگین را در دل خود دارند. دوست دارم در فرصت‌هایی که وقت آزاد دارم، فیلم‌ها را ببینم و با اتفاق‌هایی که در  این عرصه می‌افتد آشنا شوم.

وی افزود: طبیعتا در پشت تکنیک‌هایی که تغییر پیدا می‌کند و شکل‌هایی که به وجود می‌آید علتی وجود دارد، یا به دلیل فناوری است و یا به دلیل وسعت فکری که اکنون در جامعه سینماگران این عرصه به وجود آمده است که این‌ها در ادامه به شکلی با کودکان و نوجوانان ما ارتباط پیدا می‌کنند.

علی‌اکبرزاده با تأکید بر فراهم شدن امکان دیده شدن برای آثار تولید شده گفت: باید تدبیری اندیشه شود تا آثاری که قابل پخش هستند را دیگران هم ببینند، چون اثر تولید می‌شود تا دیده شود نه اینکه در آرشیو بماند.

در ادامه مدیرعامل کانون از طراحی یک سایت جدید در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خبر داد و گفت: سایتی با عنوان «دیجی کانون» طراحی شده و در آستانه رونمایی است. در «دیجی کانون» تمام آثاری که قابلیت و اجازه پخش دارد بارگذاری خواهد شد. علاوه بر فروش محصولات کانون یک بخش هم برای فیلم‌ها خواهیم داشت و فیلم‌های تولید کانون و فیلم‌های تولیدی خارج از کانون در آن نمایش داده خواهد شد. همچنین می‌توانیم فیلم‌های سایر جشنواره‌هایی که در کشور برگزار می‌شود را در آنجا قرار دهیم تا در دسترس کودکان و نوجوانان و اولیای آنها قرار بگیرد.

وی ادامه: این اقدام‌ها بهانه‌ای برای علاقه‌مند کردن مخاطبان است و از طرفی به تولیدکنندگان و تهیه‌کنندگان داخلی هم انگیزه‌ می‌دهد.

دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از ۱۵ تا ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب تهران برگزار می‌شود.