EN

دبیر و داوران بخش پایان‌نامه‌های برتر: دهه ۹۰ دهه علمی انیمیشن ایران است

محمدرضا حسنایی، کیارش زندی و ناصر گل‌محمدی داوران و احمد سفلایی دبیر بخش پایان‌نامه‌های برتر یازدهمین دوسالانه پویانمایی تهران آثار پژوهشی مورد بررسی قرارگرفته در این بخش را نویدبخش آینده‌ای علمی برای انیمیشن کشور دانستند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الململ کانون، یازدهمین جشنواره پویانمایی تهران که از ۱۲ تا ۱۶ اسفند در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد بررسی پایان‌نامه‌های برتر دانشجویی را نیز در دستور کار داشت.

با فراخوان‌هایی که در دانشگاه‌های مختلف داده شد دانشجویان ۴۳ پایان‌نامه به دبیرخانه ارسال کردند که در این میان داوران ۲۳ پایان‌نامه را برای نصب پوستر در فضای جشنواره برگزیدند و ۶ پایان‌نامه به عنوان اثرات برگزیده در نشست تخصصی پایان‌نامه‌ها توسط دانشجویان ارائه شد.

تنوع موضوعی پایان‌نامه‌ها بالا رفته است

احمد سفلایی دبیر بخش پایان‌نامه‌های برتر با بیان این‌که روند تدوین پایان‌نامه‌ها رو به رشد است، گفت: امسال ۶۰ درصد افزایش کمّی آثار داشتیم و تعداد دانشگاه‌ها هم از چهار، پنج تا به ۲۴ دانشگاه در کل کشور رسید.

سفلایی همچنین به یکی از مشکلاتی که در راه دریافت پایان‌نامه‌ها وجود داشت اشاره کرد و توضیح داد: ما در فضای دانشگاهی فراخوان دادیم و از آنجا که بچه‌های فارغ‌التحصیل دیگر در این فضا نیستند از استادهای راهنمایی که پایان‌نامه‌های دانشجوهایشان در موضوع انیمیشن بود خواستیم که به آن‌ها اطلاع‌رسانی کنند و از این طریق توانستیم به نتیجه مطلوبی برسیم و حدود ۸۰ درصد از پایان‌نامه‌هایی را که تا تاریخ مشخصی دفاع شده و نمره بالای هجده‌ونیم کسب کرده بودند بررسی کردیم.

دبیر بخش پایان‌نامه‌های برتر یازدهمین دوسالانه پویانمایی کشور درباره کیفیت پایان‌نامه‌هایی که در این دوره به دفتر جشنواره رسیدند، گفت: در این دوره تنوع موضوعی بالایی داشتیم که در ساده‌ترین حالت این موضوع نشان می‌دهد محتوای علمی و داشته‌های علمی جامعه انیمیشن افزایش یافته است.

وی بیان کرد: ما در پایان‌نامه‌ها هم در سطح نظریه‌پردازی در مقطع دکترا و هم در توسعه مباحث علمی پیشرفت بسیاری داشتیم و از سوی دیگر نکته دیگری که برای خود ما جالب توجه بود، رویکرد کاربردی و تولید الگوی اجرایی برای مباحث عملی انیمیشن بود که می‌تواند منابع مطالعاتی گسترده‌ای به افرادی که کار عملی انیمیشن می‌کنند ارائه دهد.

دانشجویان بیشتر به موضوعات علمی روی آورده‌اند

ناصر گل‌محمدی یکی از داوران بخش پایان‌نامه‌های برتر نیز درباره تفاوت پایان‌نامه‌های ارائه شده در این دوره با دوره‌های پیشین گفت: این سومین دوره‌ای است که بخش پایان‌نامه به جشنواره اضافه شده و در حقیقت از اولین دوره ۶ سال می‌گذرد. نسبت به سال‌های گذشته اقبال عمومی نسبت به بحث پایان‌نامه بیشتر شده است و دانشجوها بیشتر به موضوع‌های علمی روی آورده‌اند. از سوی دیگر استادان جدیدی هم به فیلد انیمیشن اضافه شده‌اند که این باعث شده نسبت به گذشته بچه‌ها برای انجام دادن پایان‌نامه بهتر راهنمایی شوند.

وی با تاکید بر این نکته که موضوعات پایان‌نامه‌ها بسیار متنوع بود، گفت: احساس کردیم حیف است این پایان‌نامه‌ها، کتاب نشود و در دسترس قرار نگیرد چون این تحقیقات عملا بخشی از گرفتاری‌های بخش تولید را حل می‌کند و اگر فیلم‌سازان و علاقه‌مندان به تولید انیمیشن اینها را مطالعه کنند بسیاری از مشکلات‌شان در مرحله پیش‌تولید حل خواهد شد.

کیارش زندی یکی دیگر از داورهای این بخش هم با تایید حرف‌های همکارانش گفت: کیفیت پایان‌نامه‌ها طوری بود که حتی شرکت‌کننده‌ها می‌توانستند داور باشند! و چانه‌زنی بسیاری برای انتخاب اثر برگزیده این بخش میان داوران صورت گرفت.

اما آیا این پایان‌نامه‌ها می‌توانند فضای انیمیشن ما را در آینده علمی‌تر کنند؟ ناصر گل‌محمدی در این‌باره معتقد است: قطعا تاثیر می‌گذارد. ۵۰ درصد بدنه تولید ما همین بچه‌هایی هستند که در رشته انیمیشن درس می‌خوانند. زمانی که این بچه‌ها مجبور می‌شوند یک دوره‌ای درس بخوانند و تحقیق و پژوهش کنند، علمی‌تر و جدی‌تر به انیمیشن نگاه می‌کنند.

محمدرضا حسنایی هم به این پرسش این‌گونه پاسخ داد: آقای کریمی‌صارمی باهوش است و می‌داند قشر فعال در انیمیشن بیشتر دانشجو هستند پس اگر گرایش‌های پایان‌نامه‌ای را هدایت کنند می‌تواند بخش عمده‌ای از انیمیشن ما در آینده را هدایت کنند.

کیارش زندی هم با بیان این‌که دهه نود دهه علمی انیمیشن ایران است، گفت: شما حتی در کار عملی هم این رشد را می‌بینید. بنیان علمی که در این مسابقه گذاشته شده پایه علمی انیمیشن ما را قوی‌تر می‌کند و فرصتی برای ساخت تولیدات دانش‌محور فراهم می‌کند.

پرسش دیگر این است که در ذهن داوران و دبیر بخش پایان‌نامه‌های دانشجویی موضوعی وجود دارد که کمبودش در میان پایان‌نامه‌های ارائه شده احساس شود؟ ناصر گل‌محمدی دراین‌باره گفت: ما در بخش تولید در ساخت انیمیشن‌هایی که حیوانات سوژه اصلی هستند، ضعف داریم؛ موضوعی که اتفاقا در کشور ما خیلی می‌تواند کمک‌کننده باشد که بعضی مسائل با کاراکترهای حیوانی به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود. مثلا ما نیاز داریم به بچه‌ها درباره عوارض و شرایط دوران بلوغ آموزش دهیم که با استفاده از شخصیت‌های حیوانی می‌توانیم بدون هیچ عوارضی این کار را انجام دهیم.

وی افزود: من فیلم‌های خیلی خوبی دیدم که غربی‌ها به راحتی با پرداختن به شخصیت‌های حیوانی این موضوع‌ها را آموزش می‌دهند و با دغدغه‌های اخلاقی هم روبه‌رو نیستند.

احمد سفلایی نظر دیگری داشت و درباره تنوع موضوعی پایان‌نامه‌ها بیان کرد: از موضوع‌عای مرتبط با اقتصاد، هویت، زیبایی‌شناسی تا موارد مربوط به مباحث دینی پایان‌نامه داشتیم منتهی بعضی از این مضامین به دلیل نو بودن از لحاظ موضوعی بسیار عالی بودند اما از لحاظ علمی بنیه رقابت و رسیدن به اثر برگزیده را نداشتند. ما برای اینکه این بحث‌ها تقویت شود سعی کردیم همه بچه‌ها را به جشنواره دعوت کنیم تا حضور داشته باشند و آثار جدید را ببینند و براساس دغدغه عملی که انیماتورهای ما دارند محتوای علمی مورد نیاز را تولید کنند.

کیارش زندی هم پایان‌نامه‌های ارائه شده را از نظر موضوعی متنوع دانست و توضیح داد: یکی از محورهایی که در نظر داشتیم این بود که پایان‌نامه‌ها کاربردی باشند و به شیوه‌های تکنیکی هم در کنار نظریه‌پردازی بی‌توجه نباشیم که این اتفاق تقریبا در بیشتر پایان‌نامه‌ها رخ داده بود.

داوران بخش بین الملل و سیفژ

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، چهار هنرمند انیمیشن جهان در کنار یک هنرمند ایرانی داوری بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران را بر عهده دارند. همچنین بخش سیفژ را یک داور ایرانی و یکی از داوران بخش بین‌الملل از آلمان قضاوت می‌کنند. ژُرژ شوئیزگبِل، کوجی...

فیلم های ایرانی راه یافته به بخش مسابقه ی بین الملل

دوازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران  1400 آثار ایرانی راه‌یافته به بخش بین الملل تهیه کننده کارگردان بخش نام اثر کد اثر ردیف حميد محمدی حجة آبادی, مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی حمید محمدی حجة آبادی فیلم کوتاه گذشته NA-1532-12-2893   مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، اهورا شهبازی اهورا شهبازی فیلم کوتاه کلاغ NA-952-12-2896   سمانه شجاعی, مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سمانه شجاعی فیلم کوتاه جسم خاکستری NA-1697-12-2945   امیر مهران,...

برگزیدگان مسابقه ی بین الملل

دوازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران  1400 برگزیدگان مسابقه ی بین الملل     برگزیدگان مسابقه ی بین الملل (Short) No Tracking code  Original Title English Title Director Country Producer Production Company 1 IN-3062-12-1976 Bellzebub Bellzebub Cesar Diaz Melendez   Isabel de la Torre Spain Cesar Diaz Melendez Isabel de la torre   2 IN-3062-12-1977 Maji Water Cesar Diaz Melendez Spain Cesar Diaz Melendez   Cesarlinga 3 IN-81-12-1983 كيف تحولت جدتي الى كرسي How My Grandmother Became a Chair Nicolas Fattouh Germany Lebanon Qatar Fabian Driehorst Nermine Haddad Fabian&Fred 4 IN-3070-12-1996 Simples Presentes Simple Presents Catalina Matamoros Colombia Catalina...

برگزیدگان مسابقه ی ایران

  دوازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران  1400 برگزیدگان مسابقه ی ایران ( فیلم کوتاه)   تهیه کننده کارگردان نام اثر کد اثر ردیف سمانه فضل اله اسدی سمانه فضل اله اسدی ...رفت NA-3037-12-1948 1 گلناز گودرزی گلناز گودرزی اینجا که منم NA-673-12-1954 2 محمد کیوان‌مرز، استودیو مرز محمد کیوان‌مرز پدر NA-3225-12-2291 3 قاسم صارمی قاسم صارمی میشه...ولی با هم NA-1048-12-2304 4 قاسم صارمی قاسم صارمی این نیز بگذرد... NA-1048-12-2305 5 قاسم صارمی قاسم صارمی زاگرس NA-1048-12-2306 6 مصطفی رنجوری زهرا طالبلو Spot 247 NA-2526-12-2538 7 هاجر مهرانی، مرکز گسترس سینمای مستند و تجربی هاجر...

فراخوان انتخاب پایان‌نامه‌های برتر جشنواره پویانمایی

فراخوان پایان نامه علمی منتخب دوازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران، از همه ی دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری جهت شرکت در چهارمین دوره انتخاب پایان نامه برتر علمی با محوریت انیمیشن دعوت به عمل می آورد. به این مناسبت از واجدین شرایط دعوت می شود که چکیده ی...

معرفی هیأت انتخاب دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران

ه گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، هیات انتخاب این دوره از جشنواره بین‌المللی پویانمایی، از روز پنج‌شنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ بررسی آثار این رویداد هنری را آغاز خواهند کرد. بر اساس این خبر، امسال ۴۶۸ فیلم در بخش مسابقه ایران و ۱۰۴۸ فیلم از ۸۵ کشور جهان...

جایگاه رفیع جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در جهان

در ابتدای این دیدار معاون تولید کانون ضمن خیرمقدم به مهدی علی‌اکبرزاده بیان کرد: آقای علی‌اکبرزاده مدیرعاملی کانونی هستند و از مدیران استان‌هایمان بودند و امروز به‌عنوان مدیرعامل در خدمتشان هستیم که خودشان هنرمندند و خوشبختانه کاملا با دغدغه انیمیشن و وضعیت هنرمندان ایران آشنا هستند و این فرصت خوبی...

حضور برترین انیمیشن‌های جهان در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران

دبیر جشنواره پویانمایی از حضور برترین انیمیشن‌های جهان در بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره‌ بین‌المللی پویانمایی تهران خبر داد. محمدرضا کریمی‌صارمی گفت: در میان آثار رسیده به بخش بین‌الملل جشنواره پویانمایی، نام آثاری به چشم می‌خورد که در بخش‌های مختلف جشنواره‌های انسی، زاگرب، کلرمون، اشتوتگارد، اتاوا، اسلواکی، ادینبرگ، مونترال و... جایزه گرفته‌اند...