چشم انداز

خیال نقش: مروری بر آثار کوجی یامامورا

کوجی یامامورا بیش از چهل سال است که با بهره گیری از تکنیک ها و روش های مختلف داستان پردازی به ساخت انیمیشن مشغول است. فیلم های او گستره ای دارند از آثار تمثیلی، ادبی و متافیکشن های واقعی تا تجربه هایی مطلقا تصویری. روایت در آثار او چندلایه و چندوجهی است و کنکاشی دیگرگونه درباب ماهیت انیمیشن. فیلم های او در بسیار از جشنواره های جهان جوایز و افتخاراتی کسب کرده اند که از آن جمله می توان به فیلم نامزد اسکار «کوه سر» اشاره کرد؛ فیلم های این برنامه به ترتیب سال ساخت خود به نمایش در خواهند آمد.

 

در طول مسير: چهارده انیمیشن کوتاه بی کلام از ژرژ شوئیزگبل

متولد ۱۹۴۴، سوئیس. شوئیزگبل، کارگردان و تهیه کننده انیمیشن، کارنامه اصیل درخشانی از خود برجا گذاشته است. فیلم های او که همواره از اجرای فنی چیره دستانه ای برخوردارند، با رویکرد بازیگوشانه شان به روایت، فرمالیسم چشمگیر و پیوند ظریف موسیقی و تصویر خود شناخته می شوند. شوئیزگبل دانش آموخته هنرهای تجسمی است و در سال 1971 به همراه دو فیلمساز دیگر، دانیل سوته و کلود لویه، استودیوی جی دی اس را در ژنو تاسیس کرده است. او در سال ۱۹۷۴ اولین فیلم خود را با نام «پرواز ایکاروس» ساخت و همین اثر، آغازگر کارنامه ای شد که هم اینک بیست فیلم در آن دیده می شود. فیلم هایی که جوایز متعددی را از جشنواره های معتبر بین المللی از جمله کن، انِسی، زاگرب، هیروشیما، اشتوتگارت، اُتاوا و اسپینیو، کسب کرده اند.

 

فامو، دانشکده سینما و تلویزیون آکادمی هنرهای نمایشی در پراگ

دانشکده سینما و تلویزیون آکادمی هنرهای نمایشی فامو در سال ۱۹۴۷ توسط اکثر فیلمسازان تأثیرگذار کشور چک تاسیس شد. فامو یکی از قدیمی ترین مدارس فیلم در اروپا است. از آغاز دهه ی ۱۹۶۰ این مدرسه خاستگاه جنبش هنرمندانی بوده که بعدها به عنوان موج نوِ چک، مهم ترين سهم موفقيت فيلم چک در سينمای جهان را داشته اند و در ميان جوايز متعدد ديگر، دو جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را برای چکسلواکی به ارمغان آورده اند. امروزه فامو جزو لیست ۱۵ مدارس بین المللی برتر است که هر ساله توسط هالیود ریپورتر منتشر می شود. دانشجویان، مدرسین و فارغ التحصیلان این مدرسه از موفقیت های چشمگیری در داخل و خارج از کشور برخوردار هستند.

گروه آموزشی انیمیشنFAMU (KAT)  درسال آینده 30 ساله خواهد شد. مایلیم با افتخار مجموعه ای از جدیدترین آثار دانشجويان را به شما تقدیم کنیم که به معنی بهترین فیلم های انیمیشن و تمرین های ساخته شده، در طول پنج سال اخیر است. فارغ التحصیلان  KAT اغلب با موفقیت در زمینه انیمیشن به کار خود ادامه می دهند و نظرات و تجربیات فعلی خود از به کارگیری آنچه در مدرسه آموخته اند را در عمل ارائه می دهند.

فیلم های منتخب بیانگر انرژی و نگرش دانشجویان جوان امروز ما است.

الکساندرا هرانکووا، کارگزار هنری نمایشگاه

 

پیشرو در ایران: شرکت ایرانی گنبد کبود

رویاها، خیال ‌پردازی‌ها و افسانه ‌سرایی‌های آدمی ریشه در آسمان دارند و این چنین است که از گذشته ‌های دور قصه ‌ها را این طور آغاز می‌کنیم:

یکی بود، یکی نبود

زیر گنبدکبود  قصه گو نشسته بود.

و رویای ما در آخرین روز پاییز سال 1385 در آستانه شبی که بلندترین شب سال است و برحسب اتفاق طولانی‌ترین مجال تماشای گنبد کبود، جامه حقیقت پوشید. آخرین روز پاییز 1386 استودیو گنبدکبود توسط بابک و بهنود نکویی تاسیس شد و فعالیتش را به صورت رسمی آغاز کرد.

استودیو گنبدکبود با هدف تولید انیمیشن ‌های باکیفیت تاسیس شد و هم زمان با توسعه آن، ساخت انیمیشن ‌های تاثیرگذار و ارتقای جایگاه انیمیشن ایران نیز هدف قرار گرفت. تعدادی از آثار تولید شده در استودیو گنبدکبود توانسته به جشنواره ‌های مطرح ایرانی و خارجی راه پیدا کرده و جوایز به ارمغان بیاورد. انیمیشن کوتاه استریپی، اولین انیمیشن ایرانی راه یافته به اسکار و سریال انیمیشن روبی و جوجه‌ها از شاخص ترین تولیدات این استودیو است.

 

سرزمین آفتاب تابان: انیمیشن مستقل در سینمای ژاپن

انیمیشن مستقل در سینمای ژاپن سابقه ای دیرینه دارد که سرآغازه هایش به سال 1917 بازمی گردد. این سینما پس از جنگ، در دهه شصت میلادی نقطه عطف جدیدی را از سرگذراند و در دهه هشتاد به اوج خود رسید. برگزیده های برنامه امسال مشتمل بر آثاری از کیهاچیرو کاواموتو و تاکو فوروکاوا است از سال 1979 یعنی از یک نسل پیشتر؛ و عمدتا بر آثار کارگردانان مستقل انیمیشن معاصر دهه 2010 متمرکز است.